تنها اعمال تنظیمات کلی

اموزشگاه عکاسیبه اشتباه شماره دو می رسیم: تنها تنظیمات کلی اعمال کنید. به عبارت دیگر، هر تنظیماتی که انجام می دهید را به کل تصویر اعمال کنید.

فرض کنید که می خواهید چمن سبز را در یکی از تصاویر تابستانی خود افزایش دهید. روش قدیمی افزایش رنگ، استفاده از اسلایدر اشباع (Saturation) است. با این حال، این کار اشباع کل تصویر را افزایش خواهد داد و در اکثر موارد به یک تصویر بیش از حد اشباع شده منجر می شود؛ در نتیجه مشاهده آن، به جای یک تجربه دلپذیر، یک هرج و مرج بصری ایجاد می کند.

در اشتباه شماره یک، من به طور خلاصه به استفاده از اسلایدرهای HSL برای انجام تنظیمات اشاره کردم. با استفاده از این پنل می توانید به جای کل تصویر، تنها یک رنگ خاص را تغییر دهید. با استفاده از اسلایدر اشباع سبز (Green Saturation) می توانید تنها رنگ های سبز را هدف قرار دهید و تنظیمات را تنها بر روی این رنگ ها اعمال کنید.

هرچند تنظیم اشباع تنها موردی نیست که باید در آن به صورت انتخابی عمل کنید. من شخصا هنگام کار با رنگ، کنتراست، روشنایی و تقریبا هر تنظیمات دیگری که بتوانید فکرش را بکنید، تنظیمات انتخابی اعمال می کنم.

۳

وضوح ۱۰۰%

ممکن است نخواهید این مورد را بشنوید، اما افزایش اسلایدر وضوح (Clarity) لایت روم به ۱۰۰% به ندرت ایده خوبی است، به خصوص زمانی که بر روی کل تصویر اعمال شود. اگرچه من موافقم که اضافه کردن وضوح اغلب می تواند یک برجستگی اضافی به تصویر بدهد، چون بسیاری از بافت ها و جزئیات خوب را نمایان تر می کند، اما زمانی که به کل تصویر اعمال می شود، بیشتر از این که خوب باشد به آن آسیب می رساند. همچنین مقدار قابل توجهی نویز به تصویر اضافه می کند و کیفیت کلی فایل را کاهش می دهد.

بیایید نگاهی به یک مثال بیاندازیم. در تصویر زیر من وضوح (clarity) را به ۱۰۰% افزایش دادم. (به غیر از آن، هیچ تنظیمات دیگری اعمال نشد). من از این که مقدار زیادی بافت در کوه برجسته شد خوشم آمد، اما حالا پیش زمینه نیز به همان اندازه بافت زیادی دارد و برای جلب توجه با کوه رقابت می کند. در واقع، خزه در پیش زمینه چیزی است که بیننده به طور طبیعی به آن نگاه می کند، چون هم روشن است و هم شارپ.

اگر به جای این کار، من با استفاده از فیلتر گرادیان (Gradient Filter)، وضوح را فقط برای کوه افزایش دهم، خواهید دید که تفاوت زیادی با تصویر بالا ایجاد می کند. هنوز هم بافت خوبی در کوه وجود دارد، اما پیش زمینه اکنون کمتر شارپ است و به عنوان یک خط هدایتگر طبیعی عمل می کند.

توجه: من ترجیح می دهم به جای آن از یک ماسک در فتوشاپ استفاده کرده و آن را فقط به کوه اضافه کنم، چون فیلتر گرادیان تنظیمات را به قسمت های بیشتری از آنچه که من می خواهم اضافه می کند. اما شما می توانید از ابزار قلم مو برای ویرایش فیلتر گرادیان خود در لایت روم نیز استفاده کنید.

کانون تخصصی آموزش عکاسی مرداد

برای  مشاهده آمورش های بیشتر برروی >>آکادمی مرداد<< کلیک کنید

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

بیوگرافی فروش انواع فایل ها دانش آموز دانا نوجوان توانا خشکشویی آنلاین ارمان سازه پدیده اخبار تکنولوژی روز دنیا مُهر بر لب زده DEUTZ IRAN پیزوسرجری Christianity